Nawożenie roślin ogrodowych oraz trawników nie należy do najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych terenów zieleni. Pierwszą przeszkodę możemy napotkać już w centrach ogrodniczych, gdzie ilość różnych nawozów, która nie zawsze idzie w parze z jakością, może przerazić nawet zawodowca. Mało tego, przed wykonaniem nawożenia, musimy wiedzieć jeszcze jak oraz kiedy użyć dany nawóz. W tym artykule spróbuję pomóc czytelnikom w przejściu drogi od zakupu aż po finał w postaci podlania nawiezionego trawnika. Mam nadzieję, że przekonam wszystkim sceptyków, że regularne odżywianie naszych „zielonych dywanów” nawozami mineralnymi, to bezpieczne i skuteczne uzyskanie soczysto- zielonej murawy.
Dlaczego nawożenie jest konieczne?
Ludzie od wieków próbowali zrozumieć czynniki wywołujące silniejszy bądź słabszy rozwój uprawianych roślin. Dzisiaj wiemy już, że różne rośliny, a także różne rodzaje gleb, wymagają odpowiedniego dostępu do związków mineralnych, które nie tylko pobudzają wzrost roślin, ale także ochraniają je. Jest kilka zadań nawożenia trawników:
-
Stymulowanie wzrostu trawy
-
Wzmocnienie odporności traw na choroby
-
Wyrównanie ubytków minerałów utraconych w trakcie koszenia.
-
Nadanie trawie pożądanej, soczysto – zielonej barwy.
Aby jednak cały proces był efektywny musimy pamiętać o ważnej, ogrodniczej zasadzie. Czym trawnik jest intensywniej użytkowanych, w tym także deptany, tym wymaga lepszego nawożenia i nawodnienia. Pamiętajmy jednak, że lepiej nie zawsze znaczy więcej. Musimy uważać na przenawożenie, ponieważ to nie tylko pogorszenie naszej trawy, ale także zagrożenie dla środowiska naturalnego. Sukces ukryty jest raczej w regularności oraz jakości, a bardziej składu stosowanego nawozu. Podsumowując, aby długotrwale cieszyć się naszym przydomowym trawnikiem musimy regularnie odżywiać go odpowiednimi składnikami mineralnymi, które pobudzą go do wzrostu oraz ochronią przed niekorzystnymi czynnikami.
Składniki pokarmowe trawnika
W tym rozdziale mógłbym zacytować całą książkę, ale i to mogłoby nie wystarczyć na opisanie setek związków chemicznych, które znajdują się w glebie oraz w nawozach. Najprostszym sposobem na zrozumienie podstaw, będzie podzielenie związków na makroelementy podstawowe, dodatkowe oraz na mikroelementy. Na amatorskim poziomie najważniejsze będą makroelementy podstawowe, które składają się z azotu, potasu oraz fosforu. Te trzy główne składniki są odpowiedzialne za wszystkie funkcje metaboliczne trawy, a ich niedobór jest prawie natychmiastowo zauważalny. Azot odpowiada za intensywny wzrost oraz zieloną barwę trawy. Fosfor jest niezbędny w reakcjach metabolicznych, a dodatkowo wzmacnia korzenie. Potas zaś ochrania oraz wzmacnia trawę szczególnie przed niekorzystną temperaturą oraz chorobami. Inne składniki także wspomagają rozwój trawy, ale ich znaczenie jest mniejsze, dlatego głębsza analiza jest zbędna.
Rodzaje nawozów
Mając podstawową wiedzę na temat działania nawozów mineralnych, możemy zadecydować jaki nawóz kupić. Zależy to od kilku czynników. Dobry nawóz trawnikowy powinien:
-
Nie powodować poparzeń trawy
-
Posiadać odpowiedni skład dla wymagań roślin
-
Działać powoli
-
Zagęszczać darń, a nie stymulować jej wzrost
-
Związki powinne być podawane w formie łatwo przyswajalnej
Pamiętajmy także, aby na poziomie amatorskim nie decydować się na silne nawozy rolnicze, do których użycia potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Przy zastosowaniu nawozów musimy przeanalizować także, jaki efekt chcemy uzyskać i co jest naszym celem. Np. w okresie suszy zdecydujmy się na nawóz z większą ilością potasu, zaś w okresie wiosennym oraz jesiennym nawozy z szybko przyswajalnym azotem. Na nowo założonym trawniku zastosujmy nawóz z fosforem, który prawidłowo rozwinie siewki i młode trawy.
Kiedy i jak nawozić
Gdy unikniemy nawożenia trawnika w upalne i bezdeszczowe dni, wyeliminujemy podstawowy czynnik mogący niekorzystnie wpłynąć na efekty nawożenia. Idealna porą jest późne popołudnie, tuż przed zapowiadanymi opadami deszczu. W przypadku braku tego drugiego, pamiętajmy o solidnym podlaniu trawnika po nawożeniu. Co prawda, nawozy nowej generacji są bezpieczne i rzadko spotykamy się z uszkodzeniami trawnika, ale mimo to bądźmy ostrożni i wykorzystajmy w pełni właściwości zakupionego nawozu. Z problemu podlewania zwolnieni są posiadacze systemu automatycznego nawodnienia ogrodowego. Tak samo ważne, jak dokładne nawodnienie nawozu, jest samo równomierne rozprowadzenie go na powierzchni trawnika. Nie dokładne rozrzucenie ręczne lub mechaniczne, to nie tylko tragiczny efekt wizualny, ale także zagrożenie dla naszej trawy. Najprostszą metodą jest użycie siewnika ręcznego bądź na kołach. Należy pamiętać aby trzymać się zaleceń ilościowych nawozu. Aby uniknąć efektu „pasów” nawieźmy trawnik dwa razy zmieniając kierunek, oczywiście za każdym razem połową dawki nawozu. Dla nas, profesjonalistów, lepszą metoda jest rozrzucenie nawozu ręką, lecz wymaga to doświadczenia oraz wyczucia. Pamiętajmy, że nieumiejętnym nawożeniem możemy pogorszyć wygląd trawnika, dlatego nie obawiajcie się Państwo sięgać po porady fachowców.