Zastany drzewostan, zróżnicowana rzeźba terenu oraz duża powierzchnia działki – wszystko to może być atutem,
ale i wyzwaniem projektowym.
Zaprojektowany ogród zlokalizowany jest w Zalesiu Dolnym. Główną ideą było połączenie nowoczesnej architektury budynku z pięknymi, starymi dębami, które znajdowały się na działce. Ponadto ważnym aspektem było rozwiązanie problemu zróżnicowanej rzeźby terenu i obecności skarp.
Nowoczesne inspiracje
W trakcie pracy nad projektem inspirowaliśmy się nowoczesnymi ogrodami o geometrycznym układzie trawnika. W takich ogrodach występują też często jednolite grupy nasadzeń. Zaproponowane rozwiązanie okazało się harmonijnie współgrać z naturalnym drzewostanem – nasadzenia wyróżniają się na tle starych drzew, ale ich nie przytłaczają. Zamiast próbować nadać ogrodowi leśny charakter, postanowiliśmy wyróżnić stare dęby, tworząc kontrast
z nowoczesnym charakterem powstającego ogrodu.
Wprowadzony został nowoczesny murek oporowy wpisany w skarpę oraz trampolina postawiona na stałe u podnóża skarpy. Skupisko kosodrzewiny zamknięte zostało w formę prostokąta, a nowoczesny podjazd wzbogacono o wcięcia w nawierzchni. Duch nowoczesności wyczuwalny jest także w geometrycznym układzie nasadzeń śliw wiśniowych, które znajdują się pod monumentalnym grabem. Aby nieco przełamać uporządkowany charakter ogrodu, nieduże wzniesienie zaaranżowane zostało w sposób odmienny, przyciągając wzrok swoją swobodą i naturalnością. Powstała tutaj ciekawa kompozycja bylinowych nasadzeń, które widoczne są z tarasu oraz z salonu domu.
Wybór roślin do nowoczesnego ogrodu
W projekcie ogrodu w Zalesiu Dolnym wykorzystano przede wszystkim kosodrzewiny, trawy ozdobne, graby, różaneczniki oraz śliwy wiśniowe. Aby wprowadzić do ogrodowego wnętrza kameralny charakter zastosowano rośliny, takie jak: świerki kujące, sosny czarne, choiny kanadyjskie i graby, aby oddzielić działkę od sąsiadów. W ogrodzie znalazły się również: zaciszny kącik z bambusami, rabata lawendowa, wrzosowisko czy nasadzenia sosen pospolitych pochodzących od lokalnych leśników.
W przestrzeni swobodnie zaaranżowanego wzniesienia zaproponowane zostały byliny takie jak: rozplenice, tawułki, rodgersje, funkie, barwinki, tiarelle oraz inne. Duży ogród wypełnia kilka tysięcy nowych nasadzeń i to one budują wyjątkowy charakter ogrodowego wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje gra światła, które przebija się poprzez olbrzymie korony drzew i pada na zadbany trawnik oraz żywą zieleń bylin i krzewów.