Jak łatwo powiększyć ogród? Sprawdzone metody, poznaj nasze TOP 5!
-
Połącz ogród z domem. Zamiast tworzyć wyodrębnioną przestrzeń powiąż ją z domem, tworząc zewnętrzny pokój. Zrobisz to stosując duże przeszklenia, przesuwne drzwi tarasowe, oraz wprowadzając elementy, które harmonijnie staną się „przedłużeniem” pomieszczenia z którego wychodzimy na ogród. Skupmy się również na odpowiedniej proporcji wprowadzanych elementów do wymiarów domu lub ogrodzenia np. szerokości okien wychodzących na ogród. Optyczne wydłużenie? Stosuj linie biegnące wzdłuż osi ogrodu. Natomiast masywne wzory geometryczne i linie poprzeczne rozszerzą kompozycję. Nie bój się prostych kształtów – zostaną one złagodzone formami roślin. Rezygnując z trawnika warto zastosować układ nawierzchni pod kątem. Przede wszystkim kieruj się zasadą „im mniej tym więcej” – zmniejsz ilość elementów a nie ich skalę!
-
Oświetlenie. Oświetlenie granicy ogrodu stworzy kameralny nastrój, a kilka mniejszych źródeł światła w postaci zawieszonych girland tworzących wzór przypadkowej siatki powiększy przestrzeń.
-
Barwy i wzory. Jasne barwy ścian czy ogrodzeń lepiej odbijają światło zarówno sztuczne jak i naturalne, dzięki czemu przestrzeń wyda się większa. Ciemne barwy zmniejszą i przytłoczą przestrzeń. Dobieraj elementy w spójnej kolorystyce i dodaj do nich tylko kilka barwnych akcentów. Dzięki ograniczeniu ilość użytych elementów, materiałów i wzorów w małej przestrzeni unikniesz przytłoczenia. Wykorzystanie tych samych materiałów na podłogę i miejsce do siedzenia stworzy spójną przestrzeń i powiększą ją optycznie. Stopniuj barwy – im bliżej ściany tym ciemniejszy kolor.
-
Wprowadź dodatkowe elementy: lustro, malowidło na murze czy meble o ciekawej formie, pełniące jednocześnie funkcje użytkowe i dekoracyjne. Wprowadź elementy wodne do ogrodu. Tafla wody działa jak lustro – odbija światło i widok oraz ożywia i łączy ze sobą otoczenie. Prosta i efektowna sztuczka. Zielone ściany? Jesteśmy na tak! Pnącza to też dobre rozwiązanie, które jednocześnie zasłoni nieciekawe miejsca.
-
Rośliny architektoniczne. Co to oznacza? Kieruj się zarówno wymaganiami roślin jak i ich formą, pokrojem, wielkością liści. Pamiętaj nie tylko o zimozielonych roślinach, ale też o tych, które są ozdobą zimą – np. czerwone pędy derenia białego. Stwórz elementy przyciągające wzrok, ale nie dominujące, kontrastując ze sobą formę drzewa np. wierzby z wygiętymi pędami lub brzozy, z nowoczesną bryłą budynku. Stopniuj rośliny lub całą rabatę tworząc donicę lub podwyższając obrzeże – dzięki temu różnica między wysokością nawierzchni i ogrodzenia nie będzie drastyczna.